CrestinOrtodox.ro - PORTAL CRESTIN ORTODOX

In Sambata Floriilor la Sfanta Manastire Pasarea, se oficiaza o procesiune in cinstea Intrarii Domnului in Ierusalim. La ora 12:00 se aduna maicutele impreuna cu credinciosii care doresc si pleaca la padure (circa 500m) sa culeaga flori in cosulete.

La intoarcere pe drum se canta troparul Praznicului. La poarta manastirii sunt asteptate de Maica Stareta (care poarta icoane Praznicului), cu intreg soborul de maici, impreuna cu preotii si credinciosii.

Cateva maicute impart ramuri de salcie tuturor, apoi pleaca catre Biserica cantand Axionul Praznicului in sunet de toaca si clopote.

Ajunsi in fata Sfintei Biserici toata lumea saruta Sfanta Icoana rugandu-se pentru ajutor si bucurandu-se de Praznic.

Maicile tinere impodobesc ramurile de salcie cu florile duse de la padure pregatindu-le pentru ziua cea mare a Intrarii Domnului in Ierusalim.